








Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwujemy wzrost poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców Polski. Coraz większą wagę przywiązujemy do dbałości o środowisko naturalne, zaczynamy też dostrzegać, że nasze codzienne wybory i decyzje mają wpływ na otoczenie, w którym żyjemy i na to, co pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom. Do jednej z ważniejszych życiowych decyzji należy to, gdzie i jak będziemy mieszkać. Myśląc o własnych czterech kątach, oprócz wygody i funkcjonalności, nie zapominajmy o parametrach związanych z energooszczędnością budynku oraz o wyborze ekologicznych źródeł ciepła.
„Dom z klimatem” to dom, który generuje oszczędności dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, nie zanieczyszcza powietrza, bo jest ogrzewany ekologicznym źródłem ciepła, a także zbiera deszczówkę z terenu posesji. „Dom z klimatem” to również dom wykonany z naturalnych surowców.
Aby również Twój dom miał klimat, zachęcamy do skorzystania z rządowych programów, dzięki którym otrzymasz dodatkowe środki na instalację ekologicznych rozwiązań czy też termomodernizację budynku.
W ramach programu „Czyste Powietrze” otrzymasz dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Warto również rozważyć zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. W programie „Mój Prąd” można otrzymać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii elektrycznej a także magazynu ciepła.
Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza i poprawa jakości powietrza są jednymi z celów programów „Stop Smog” oraz „Ciepłe Mieszkanie”. Programy te są dedykowane dla gmin i ich mieszkańców na wymianę lub likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizacje lub podłączenie do sieci ciepłowniczej. Beneficjentami programu „Stop Smog” są gospodarstwa domowe w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, z kolei program „Ciepłe Mieszkanie” jest skierowany dla właścicieli lokalów mieszkalnych, znajdujących się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.
Wsparcie na zakup i montaż pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych możesz otrzymać w ramach programu „Moje Ciepło”.
Oszczędzanie energii może być naprawdę bardzo proste, wystarczy, że zmienimy nasze codzienne przyzwyczajenia. Aby zmniejszyć zużycie energii wystarczy wyłączać światło lub urządzenia elektryczne, kiedy ich nie potrzebujemy, obniżyć temperaturę w pomieszczeniach lub mniej intensywnie korzystać z klimatyzatora w lecie. Więcej informacji i porad można znaleźć na stronie www.energieoszczedzamy.pl
Paradoksalnie wcale nie potrzeba wiele wysiłku, żeby również Twój dom miał klimat. I nie chodzi tutaj o nastrojowe elementy wystroju wnętrza, ale o rozwiązania, które pozytywnie wpłyną zarówno na otoczenie jak i na domowy budżet.
POLECAMY

Jakie czynniki kształtują przestrzenną formę miasta? Na ile zrównoważony rozwój miasta wpływa na ludzi i klimat?

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji programu „Moja Woda”, który pomaga chronić polskie zasoby wody, łagodzić skutki suszy.

Ograniczenie wysokiego zużycia energii, a przy tym również emisji zanieczyszczeń do środowiska, jest jednym z najważniejszych działań w ramach celów i strategii w obszarze klimatu.

W dobie zmian klimatu dążymy do tego, by osiągnąć neutralność energetyczną. To proces, w którym pozyskiwanie energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania i rozwoju nie naruszałoby stanu środowiska.

W dobie zmian klimatu poszukujemy rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. Dotyczy to również architektów, przed którymi stoi nie lada wyzwanie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozstrzygnęło konkurs skierowany do mieszkańców budynków jednorodzinnych.